Menu:

  • Začínáme...
  • Názvosloví
  • Druhy filmů
  • Než začneme natáčet

Začínáme...

Dříve byla videokamera výsadou profesionálů, ovládání filmové techniky bylo více než náročné a zvládal ho jen profesionál. Nemluvě o ceně. Postupem času s rozvojem spotřební elektroniky pronikala videotechnika i do amatérské sféry. Nejdříve v podobě analogové (tedy na celuloidový film a magnetickou pásku) a v posledním desetiletí  se pomalu na vrchol dostal digitální záznám (obrazová informace je uložena v podobě digitálních dat, zjednodušeně "nul a jedniček") se všemi jeho výhodami, které poznáte dále. V tomto tutorialu se budeme zabývat proto jen zpracováním digitálního videa. Úvodní část se zaměřuje na základní vědomosti ohledně uměleckého zpracování.

Buďte digitální!

Co budeme potřebovat

Prvně dostatek vlastní invence a nápadů, jak své video oživit. K tomu Vám má napomoci tento tutorial. Z věcí technického charakteru je zapotřebí samozřejmě digitální kamera. Je jedno jakého typu záznamu - jestli na pásek, pevný disk nebo paměťovou kartu. Dalším potřebným vybavením pro tvorbu lepších videí je počítač. Zde platí, že čím rychlejší stroj, tím lépe. Práce pak bude probíhat plynuleji a rychleji. Většina dnešních počítačů však již splňuje požadavky na základní střih videa. Na počítači musí být nainstalován samozřejmě i software pro střih videa (střihový program). A to buď komerční, který bývá dodáván s kamerou (Pinnacle Studio, Ulead Studio) nebo postačí i součást operačního systému (program Windows MovieMaker, který je součást většiny verzí Windows XP a Vista). Ovládání střihových programů bývá u všech podobné.

Předchozí tři věci (kamera, počítač a střihový program) potřebujeme k tvorbě videa bezpodmínečně. Potřebami navíc, které se však pro tvorbu filmu hodí jsou hlavně pořádný stativ a kvalitní externí mikrofon. 

Potřebovat budeme:
  • Digitální kameru  - na kameře je napsáno něco v tomto smyslu: Digital8, miniDV, HDD, SD, MemoryStick, HDvideo.
  • Osobní počítač - dostatečně výkoný, minimem je procesor 2GHz, 512 MB operační paměti, 10 GB místa na pevném disku a Windows XP. Pokud Vám tyto údaje nic neříkají, tak obecně lze říci, že počítače mladší 5ti let, které byly určeny pro domácnosti by měly svým výkonem postačovat našim potřebám.
  • Sofware ( střihový program) - buď součást Windows (program MovieMaker), nebo lépe vybavené programy (například Pinnacle Studio).
  • Doporučené vybavení navíc - stativ, kvalitní mikrofon.