Střihový software, obecně o jeho funkcích
Co to je?
Digitální video nám dává do rukou mocný nástroj, kterým je multimediální počítač. Kamera pouze zaznamená mnoho po sobě jdoucích záběrů. Film, který má hlavu a patu vzniká z natočeného materiálu až při poslední fázi jeho tvorby, tedy při střihu a další editaci. Střihem videa se zabývají specializované programy, zvané "střižny" nebo také "střihový software". Tyto programy nám umožňují upravit délku záběrů, poskládat je za sebou, vkládat mezi ně přechody, vkládat titulky, hudební podkres, mluvený komentář a zvukové klipy.
Jaké existují programy?
Z nejrozšířenějších programů jmenujme tři hlavní zástupce: Pinnacle Studio, Ulead Video Studio a Adobe Premiere Elements.Tyto programy mají podobnou funkční výbavuai ovládání. Existuje i spousta jiných programů, většinou volně šiřitelných (zadarmo), většina však neřeší celou práci s videem komplexně a na poloprofesionální úrovni jako výše zmiňovaná trojka programů.
Jak se v tom vlastně pracuje?
Užiatelské prostředí všech programů je podobné. Práce v programu se dělí na tři části - import videa, editace a export.
Obrázek: Karty pro přepínání mezi částmi v programu Pinnacle Studio 12
Nahrávání, import - nejdříve tedy řeknete programu, kde se nachází natočené záběry se kterými chceme dále pracovat, importujeme je. Můžete je mít již uložené z kamery v počítači, nebo si je můžete přehrát do počítače přes průvodce v programu (platí hlavně pro kamery s páskou - Digital8 a miniDV). Harddiskové a kartové kamery se po připojení k počítači chovají jako externí disk, můžeme k nim tedy přistupovat pomocí Průzkumníka Windows.
Editace - druhá fáze práce je samotná úprava a tvorba filmu. Rozdělanou práci si můžete uložit, programy k tomu používají vlastní formát souborů, budou zachovány všechny Vámi provedené změny a nastavení projektu. Okno programu se dělí do tři částí.
- Základem je časová osa. Ta je rozdělena na oblasti pro video, doprovodný zvuk, zvukové efekty, titulky a hudbu. V horní části osy je uveden čas, který ve výsledném videu odpovídá danému místu. Sem přetahováním myši vkládáme jednotlivé záběry, upravujeme jejich délku, prodlužujeme a přesouváme zvuk, přechody apod. Časová osa vyplňuje spodní polovinu obrazovky.
- V levé horní části obrazovky se nachází programové nabídky. V nich si vybíráte použité záběry, přechody, animace, hudbu. Ty poté myší přetáhnete na požadované místo v časové ose. Nastavují se zde také vlastnosti použitých efektů.
- Pravou část vyplňuje náhledové okno. Zde se zobrazuje aktuální mezivýsledek Vaší práce. Na časové ose je jezdec, poloha jezdce odpovídá tomu, co se zobrazuje v náhledovém okně. Můžete si tedy jezdcem najet na úsek, který Vás zajímá a nechat si ho přehrát v náhledovém okně. Přehrává se i se zvukem.
Obrázek: Editační prostředí programu Pinnacle Studio 12
Export videa - export již hotového filmu je poslední fází jeho tvorby. Zde musí program vytvořit samotný videosoubor. Program s nás zeptá v jaké kvalitě a kam se vytvořený film exportovat. Můžeme ho buď přímo přizpůsobit k vypálení na DVD, nebo uložit jako videosoubor na disk. Po potvrzení všech nutných údajů provede počítač samotné vytvoření videosouboru (souborů). Provádí se tzv. "rendering". Tato část tvorby filmu je nejvíce náročná na výkon počítače a tím pádem i na čas. Čím je video kratší a počítač výkonější, tím kratší dobu grabování zabere.